Tarifler Diyabetik Tarifler Diyabetik Zencefilli Ekmek
MALZEMELER
Realife Diyabetik Buğday Unu
Diyabetik zencefilli ekmek, Realife Diyabetik un kullanılarak yapılmıştır. Çünkü Realife diyabetik un içeriğindeki enzime dirençli nişasta sayesinde sizi diyabetin etkilerinden korur.
Diyabetik Zencefilli Ekmek
Pişirme Önerisi
Eğer fırının mayalama ünitesi var ise hamur o bölmede mayalandırılır. Ve pişirme ünitesi 220 °C’de hazır olarak bekletilir.
Kaç Kişilik
4 Kişilik
Hazırlama Süresi
100 Dakika
Pişirme Süresi
40 Dakika
NASIL HAZIRLANIR ?

400 ml suyun içine maya eriyinceye kadar bekletilir. Tuz ve Un ayrı bir kapta karıştırılır. Yoğurma kabındaki tuz ve Un karışımına, sıvı karışım azar azar ilave edilir. Sıvı yağ sızdırarak yoğurma kabına eklenir. Tüm malzemler karıştıktan sonra elde edilen hamur yumuşak ve ele yapışmayacak şekile gelene kadar yoğurulur. Ardından en az 1 saat oda sıcaklığında üstü kapalı şekilde mayalandırılır. Mayalanan hamur 2-3 dakika daha yoğrulduktan sonra 1,5 litrelik kalıplara yarıya gelecek şekilde yerleştirilir. Daha sonra ısıya dayanıklı bir kap içinde kaynatılmış olan
su, 30-40 °C ye ayarlanmış fırının tabanına yerleştirilir. Kalıptaki ekmek, buharlı sıcak fırında
(yanmayan bir kapta fırına kaynar su konulabilir) en az 20 dakika mayalanması (kabarması) için bekletilir ve daha sonra fırının ısısı 220 °C'ye getirilerek 40 dakika pişmeye bırakılır.

 

Afiyet Olsun.

Obezite ve diyabet hastalarının Realife un ve unlu mamüllerine ulaşması artık daha kolay!
Realife unlu mamüllerine Masum Beyaz Diyet ve Diyabet Fırınımızdan veya online mağazamızdan ulaşabilirsiniz.