Tarifler Diyabetik Tarifler Diyabetik Domatesli Zeytinli Ekmek
MALZEMELER
Realife Diyabetik Buğday Unu
Diyabetik domatesli zeytinli ekmek, Realife Diyabetik un kullanılarak yapılmıştır. Çünkü Realife diyabetik un içeriğindeki enzime dirençli nişasta sayesinde sizi diyabetin etkilerinden korur.
Diyabetik Domatesli Zeytinli Ekmek
Pişirme Önerisi
Ekmeğin kabuğunun kalın ve çıtır olması için fırının ısısı 220 dereceye ulaşmadan pişirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca fırına yanmayan bir kabın içerisinde kaynar su koyarak buharlı pişirmeniz önerilir.
Kaç Kişilik
4 Kişilik
Hazırlama Süresi
100 Dakika
Pişirme Süresi
40 Dakika
NASIL HAZIRLANIR ?

Domatesler ve zeytinler iri kıyım doğranır. Aktif maya, ılık suyun içinde eritilir. Diğer yandan yoğurma kabının içine alınan un ve tuz karıştırılır. Hazırlanan sıvı haldeki maya, una eklenir ve bir kaşık yardımı ile un ve sıvı karıştırılır. Kalan ılık su ve tatlandırıcı bir bardağın içinde karıştırılır. Sıvı karışım azar azar yoğurma kabına eklenir. Hamur, yoğrulmaya başlanmadan önce, zeytin ve domatesler karışıma ilave edilir. 3 dakika yoğrulan hamura, zeytin yağı sızdırılarak ilave edilir. Toplamda 10 dakika yoğrulan hamur, oda sıcaklığında 30-40 dakika mayalandırılır. Hamur 1,5 litrelik ekmek kalıbına 5-6 cm kalınlığında yerleştirilir. Bu aşamada keskin uçlu bir bıçak veya jilet ile ekmeğin üst kısmına çizikler atılır. Buharlı fırında, (yanmayan bir kapta fırına kaynar su konulabilir) 30-40 °C'de 20 dakika daha mayalanıp kabaran ekmek, 220 °C'de fırının orta kısmında 40 dakika pişirilir.

 

Afiyet Olsun.

Obezite ve diyabet hastalarının Realife un ve unlu mamüllerine ulaşması artık daha kolay!
Realife unlu mamüllerine Masum Beyaz Diyet ve Diyabet Fırınımızdan veya online mağazamızdan ulaşabilirsiniz.