Hakkında Realife Diyet ve Diyabet Un
REALİFE DİYET VE DİYABET UN

Realife Diyet ve Diyabetik Un Türkiye’nin Enzime Dirençli Nişasta içerikli ilk ve tek unudur.


Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü tarafından 3.5 yıl önce bir proje fikri olarak ortaya atılan Enzime Dirençli Nişasta Üretimi Projesi, Tübitak tarafından doğrudan finansmanı sağlanan nadir gıda projelerinden biridir. Bilim insanlarımız, doğada 5 türde bulunan Enzime Dirençli Nişasta’nın en değerli türü olan Type 4 üzerine yoğunlaşmış ve Tübitak Bilim Komitesinin onayının ardından proje uygulamaya konulmuştur. Titizlikle yürütülen literatür çalışmalarının ardından elde edilen veriler bir havuzda toplanmış ve 2015 yılının ortalarından itibaren Enzime Dirençli Nişasta üretimi için laboratuar çalışmalarına başlanmıştır.

 

Laboratuar ortamındaki çalışmalar ilk olumlu sonuçlarını 2015 yılının Kasım ayında vermiştir. Bilim insanlarımız tarafından titizlikle yürütülen çalışmalar sonrasında elde edilmeye başlanan veriler, analiz ve testlerle desteklenmiş ve alınan sonuçlar projenin Dünya’da ilk olma özelliğini içerecek noktaya doğru evrilmesini sağlamıştır.

Yürütülen bu çalışmalar 2016 yılının Ocak ayından itibaren olumlu sonuçlar vermiş ve laboratuar ortamında % 100 saflıkta Enzime Dirençli Nişasta Üretimi tamamlanmıştır.

Bilim İnsanlarımız bu çalışmaların ardından üretilen Enzime Dirençli Nişasta’nın insan sağlığı açısından yararlı etkilerini gösterebileceği en uygun ürünlerin ne olacağı konusu üzerinde durmuş ve bu alanda çalışmalar yürütülmeye başlanmıştır. O tarihe kadar çalışmayı her aşamasında takip eden Demirpolat Şirketler Grubu, TUBİTAK MAM ile işbirliğine girmiş ve kurumlar arasında bir gizlilik anlaşması imzalanmıştır. Proje bu aşamadan sonra, Kamu-Özel Sektör İş Birliği ile yürütülmeye başlanmıştır. İki kurum güçlerini birleştirmesi projenin niteliğini arttırmış ve proje Türkiye’nin ilk Sağlıklı Ununu geliştirme aşamasına doğru hızla evrilmiştir.

Yapılan bir dizi analizler, testler ve çalışmalar sonrasında laboratuvar ortamında geliştirilen Enzime Dirençli Nişasta’nın, başta beyaz undan elde edilen ekmek olmak üzere, pasta, kurabiye, kek, börek, gevrek, gözleme v.b pek çok ürün üzerindeki etkileri araştırılmış ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) ’nin belirlemiş olduğu kriterler göz önüne alınarak diyet ve diyabetik un elde edilmesi sağlanmıştır.

2016 yılının Kasım ayında TUBİTAK MAM ve Demirpolat Şirketler Grubu, iş birliğini bir üst seviyeye taşıyarak geliştirilen Enzime Dirençli Nişasta’nın Endüstriyel ortama aktarılması ve lisans devrinin sağlanması konusunda anlaşmış ve 14 Kasım Dünya Diyabet Günü gibi anlamlı bir günde Lisans Devir anlaşması imzalanmıştır.

Bu anlaşmadan sonra Demirpolat Şirketler Grubu’nun Gıda, Makine ve Endüstri Mühendisleri ile proje yöneticileri, Tübitak MAM yetkilileriyle bir araya gelerek endüstriyel üretimin sağlanmasına ilişkin yoğun bir mesai sarf etmeye başlamıştır. Dünyada var olan ve endüstriyel üretim aşamaları bir sır gibi saklanan Enzime Dirençli Nişasta üretimi için Demirpolat Şirketler Grubu kendi prosesini uygulamaya karar vermiş ve prosesi ve nihai ürün eldesi itibariyle Dünya’nın ilk ve tek % 100 saflıkta Enzime Dirençli Nişasta üretebilen tesisini Türkiye’mize kazandırmıştır.

 

Endüstriyel ortamdaki eldesi de laboratuar ortamındaki eldesi ile birebir aynı olan Enzime Dirençli Nişasta üretim tesislerinde üretilen ürünler TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü uzmanlarının yaptığı titiz çalışmalar sonrasında buğday unu ile terkiplendirilmiş ve analiz sonuçlarına dayalı olarak Türkiye’nin ilk Enzime Dirençli Nişasta’lı Diyabetik ve Diyet Ununun üretilmesi başarılmıştır.

 

Demirpolat Şirketler Grubu, küresel alanda da adından söz ettirecek olan bu ürünü Realife’ı ülkemize kazandırmıştır.

 

Realife Diyet ve Diyabetik Un

Bildiğimiz doğal beyaz buğday unudur.

İçeriği laboratuar ortamında yapılan bir dizi analizlerle belirlenmiştir.

 

Realife, Glisemik İndeksi Düşük Beyaz Ekmek ve unlu mamüller üretilmesini sağlamaktadır.

 

Enzime Dirençli Nişasta terkipli Realife’ın pek çok bilimsel çalışma ile ispatlanmış çeşitli sağlık etkileri bulunmaktadır. Bunlardan üzerinde en çok çalışma yapılmış olanları aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

 

Enzime Dirençli Nişasta Terkipli Realife ‘ın Başlıca Sağlık Etkileri

Fizyolojik etki Potansiyel koruyucu etki
Kan glikoz seviyesi kontrolü Diyabet
Enerji alımını azaltma Obezite
Prebiyotik etki Bağırsak hastalıkları
Kolon kanseri
Kandaki yağ oranını iyileştirme Kolesterol
Kalp-damar hastalıkları

 

Yukarıdaki etkilerinin yanı sıra, yapılan klinik çalışmalar göstermiştir ki, Enzime Dirençli nişasta, sağlık açısından önemli etkileri olan bifidobakterilerden oluşan probiyotiklerin sayısında artışa neden olmakta bağırsak mikrobiyotası kompozisyonu ve kısa zincirli yağ asitleri konsantrasyonunda pozitif değişme ile kolesterol, açlık kan şekeri, glikozillenmiş hemoglobin ve yağ oranı miktarlarındaki düşüş açısından da olumlu etkiler göstermektedir.

 

Realife Diyet ve Diyabetik Unun içeriğindeki Enzime Dirençli Nİşasta, “Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği”nde “Fosfatlandırılmış dinişasta fosfat” adıyla tanımlanmakta ve “Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddelerinin Spesifikasyonları Hakkında Yönetmelik” kapsamında belirtilmiş olan tüm spesifikasyon kriterlerine uymaktadır.

Obezite ve diyabet hastalarının Realife un ve unlu mamüllerine ulaşması artık daha kolay!
Realife unlu mamüllerine Masum Beyaz Diyet ve Diyabet Fırınımızdan veya online mağazamızdan ulaşabilirsiniz.