Enzime Dirençli Nişasta Üreten İlk Tesis
HABERLER
Enzime Dirençli Nişasta Üreten İlk Tesis

Tübitak MAM Gıda Enstitüsü geliştirmiş olduğu enzime dirençli nişastada, yüzde 100 saflık oranını yakalayarak Türkiye’de ve Dünya’da bir ilke imza atmıştır. Kendisine en yakın saflığı yakalamış olan enzime dirençli nişasta Amerika’da geliştirilmiştir. Ancak sadece yüzde 70 saflık oranına sahiptir. Tübitak MAM Gıda Enstitüsü’nde geliştirilen ürün özellikleri ise sırf saflık derecesinden dolayı bile oldukça ayırıcıdır. Çünkü enzime dirençli nişasta, beslenme alışkanlıklarının bozulmasıyla ortaya çıkan obezite ve diyabet gibi hastalıkların etkilerini ortadan kaldırmayı hedefleyen bir üründür. Tübitak MAM ise dünyada istenen etkiyi tam anlamıyla yakalamayı başaran tek kurum olmuştur. Realife ise 2016 yılında Tübitak MAM’dan aldığı lisansla, yüzde 100 saflıkta, Türk Gıda Kodeksi standartlarına uygun olarak enzime dirençli nişasta üretimine başlamıştır.

 

Yüzde 100 saflığı yakalamanın ve sağlık açısından neden bu derece önem arz ettiğini rakamlarla ortaya koymak yerinde olacaktır. Günümüzde dünya üzerinde neredeyse 7,5 milyar insan yaşamaktadır ve yaşayan nüfusun 3/1’i obeziteyle mücadele etmekte; Dünya Diyabet Federasyonu verilerine göre ise, 11 kişiden 1’i de diyabetle yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Üstelik bu rakamlar her geçen gün artış göstermektedir. Ülkemizdeki durum da dünyayla paralel bir çizgide ilerlemektedir.

 

Dünya sağlık Örgütü’nün 2000 yılında Türkiye için hazırladığı verilere göre;  Türkiye’de 3 milyona yakın diyabet hastası vardır ve 2030’a kadar bu rakamın 6.5 milyon olacağı öngörülmüştür. Ancak 2014 yılına gelindiğinde veriler, tahminlerin ötesine erişmiş ve 7 milyon diyabet hastası olduğunu ortaya çıkarmıştır. Güncel veriler ise bu rakamın 10 milyona yaklaştığını göstermektedir. Çarpıcı olansa öngörülerin üzerinde çıkan rakamlardır. Üstelik Türkiye’deki sağlık harcamalarının yüzde 23’ü, diyabete bağlı hastalıklarla ilişkilidir. Diğer yandan verilere bakıldığında, obeziteye yakalanan insan sayısının sadece 7 yılda 1 milyar arttığı ve 2,3 milyar seviyesine çıktığı görülmektedir. Türkiye’de ise nüfusun yüzde 30’u obeziteyle mücadele eder hale gelmiştir. Kısacası dünya ve Türkiye bazında bakıldığında rakamlar oldukça kaygı vericidir.

 

Yaşam ve beslenme alışkanlıklarımızın tamamen değişmesiyle karşı karşıya kaldığımız durum için konuşan Tübitak MAM İş Geliştirme Yöneticisi Nuh Yılmaz, “Hem bugünkü insanların, hem de gelecekteki insanların sağlığını korumak ve bütün yönleriyle ortada olan diyabet ve obezite riskiyle mücadele etmek için gıda enstitümüz bünyesinde bir ürün geliştirdik. Yüzde yüz saflıkta olan ürünümüz, unlu mamullerin tamamında kullanılıyor ve kullanıldığında ürünün kalorisini yüzde 50 oranda düşürüyor. Glisemik indeksi yüzde 90 oranda azaltarak kan şekerinin yükselmesine engel oluyor. Bunun pratik bir sonucu var. Bu ürünü tükettiğinizde, ürün uzun süre tokluk hissi vererek acıkmanızın önüne geçiyor. Dolayısıyla sadece diyabet ve şeker riski taşıyan insanların değil, sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen insanların da güvenli şekilde tüketebileceği bir ürün.” demiştir.  

 

Hem Tübitak MAM hem de Realife, geliştirilen ürünlerle yalnızca ülkemiz bazında değil, dünya çapında yayılım göstermeyi hedeflemektedirler. Çünkü yaşanan problemlerin boyutu ciddi rakamlara ulaşmıştır ve dünya nüfusunun büyük bir bölümünün sağlığını etkilemektedir. Ürünlerin öncelikle ülkemizde, yakın coğrafyamızda ve daha sonra küresel ölçekte yaygınlaşıp başarılı olacağına inanılmaktadır. Obezite ve diyabete bağlı hastalıkların önüne geçilmesi için hareketli bir yaşama ek olarak yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi şarttır.

Obezite ve diyabet hastalarının Realife un ve unlu mamüllerine ulaşması artık daha kolay!
Realife unlu mamüllerine Masum Beyaz Diyet ve Diyabet Fırınımızdan veya online mağazamızdan ulaşabilirsiniz.